FÚZE ÚČETNĚ A DAŇOVĚ
Autor: Ing. Luděk PELCL, daňový poradce a auditor, Pardubice
E-mail: pelcldap@iol.cz
Zpracování ke dni: 08.08.2014
V ukázce níže vidíte jen vybranou část textu. Obsah publikace naleznete zde ...
Při realizaci procesu fúze je nutné též vyřešit celou řadu otázek spojených s daňovými souvislostmi, které tento jistě velmi náročný proces přináší. Mezi nejvýznamnější daňové otázky patří:
- Podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob a související otázky, zejména:
· lhůty pro podání daňového přiznání,
· určení období, za které se podává daňové přiznání,
· daňové ztráty nástupnické společnosti,
· převzetí daňových ztrát, rezerv a zákonných opravných položek zanikajících společností,
· daňové odpisy,
· zálohy na daň z příjmů,
· slevy na dani zaměstnance se změněnou pracovní schopností.
- Daň z přidané hodnoty, a to zejména:
· postup za období do dne předcházejícího rozhodný den fúze,
· postup od rozhodného dne fúze,
· postup ode dne zápisu fúze do obchodního rejstříku.
- Daň z nabytí nemovitých věcí.
- Přiznání k dani silniční.
Lze si zopakovat, že rozhodný den určuje časový okamžik, ke kterému bude nutné vyhotovit účetní závěrku. Účetní závěrku sestavují ke dni předcházejícímu rozhodný den:
- v případě fúze sloučením jak zanikající společnosti, tak nástupnická společnost,
- v případě fúze splynutím pouze zanikající společnosti (nástupnická společnost má v tomto případě teprve nově vzniknout, a to až dnem zápisu fúze do obchodního rejstříku).
Zanikající společnosti mohou mít jako účetní období:
- kalendářní rok nebo
- hospodářský rok.
Při stanovení rozhodného dne mohou z tohoto účetního a daňového pohledu nastat tyto možnosti:
- rozhodný den fúze je stanoven na 1. den kalendářního roku nebo hospodářského roku,
- rozhodný den fúze je stanoven na některý den v průběhu kalendářního roku nebo hospodářského roku (lze jen doporučit, aby to byl 1. den kalendářního měsíce, například: 1.4., 1.7., 1.9. apod., nikoliv den v průběhu měsíce, například 15.7.).
V návaznosti na uvedené možnosti se situace ještě dále komplikuje tím, jakým dnem bude proces fúze zdárně završen z pohledu právního. Rozhodný den sám o sobě totiž ještě neznamená právní zánik zúčastněných společností. Právní účinky fúze nastávají až dnem zápisu fúze do obchodního rejstříku. Pokud jde o den zápisu fúze do obchodního rejstříku, mohou nastat následující možnosti:
- rozhodný den a den zápisu fúze do obchodního rejstříku jsou shodné dny,
- den zápisu fúze do obchodního rejstříku nastane do konce kalendářního roku (konce hospodářského roku),
- den zápisu fúze do obchodního rejstříku nastane až v následujícím účetním období (následujícím kalendářním nebo hospodářském roce).
Možné varianty si lze přiblížit na příkladech:
A. Rozhodný den fúze je 1. dnem kalendářního roku nebo hospodářského roku:
Příklad: Společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. realizují fúzi sloučením. Jako účetní období mají kalendářní rok. Rozhodný den byl stanoven na 1.1.2015. V tomto případě zúčastněné společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. sestavují ke dni 31.12.2014 řádnou účetní závěrku. Společnost BETA a.s. je zanikající společností.
K této účetní závěrce k 31.12.2014 se samozřejmě váže rovněž povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Rok 2014 je zdaňovacím obdobím podle § 21a písm. a) zákona o daních z příjmů. Daňové přiznání bude za povinna podat za toto zdaňovací období jak nástupnická společnost ALFA a.s., tak zanikající společnost BETA a.s.
Pokud jde o začátek dalšího účetního období, je situace zřejmá. Zúčastněné společnosti otevřou svoje účetní knihy k 1.1.2015 a povedou účetnictví i nadále samostatně (výjimkou je situace, kdy ke dni 1.1.2015 nastane rovněž den zápisu fúze do obchodního rejstříku). Nové účetní období tedy začíná standardně, tj. dnem 1.1.2015. Otázkou k řešení je, kdy uvedené účetní období končí a jaké daňové souvislosti to přinese.
V daném případě mohou nastat tyto možnosti:
a) den zápisu fúze do obchodního rejstříku je rovněž 1.1.2015,
b) den zápisu fúze do obchodního rejstříku nastane v průběhu roku 2015 (popřípadě 31.12.2015),
c) den zápisu fúze nastane až v roce 2016 (může to být kterýkoliv den, tedy i 1.1.2016 nebo 31.12.2016).
V případě varianty a):
Zanikající společnost BETA a.s. ke dni 1.1.2015 právně zanikla. Nebude tedy ke dni 1.1.2015 již ani otevírat účetní knihy (§ 17 odst. 6 zákona o účetnictví). Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2014 však podáno společností BETA a.s. být musí, neboť se jedná o zdaňovací období podle § 21a písm. a) zákona o daních z příjmů.
Nástupnická společnost ALFA a.s. otevře účetní knihy ke dni 1.1.2015. Současně k tomuto dni i sestavuje zahajovací rozvahu, do které budou promítnuty příslušné účetní zápisy, týkající se sloučení se společností BETA a.s. Společnost ALFA a.s. rovněž podává za rok 2014 daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob, neboť se jedná o zdaňovací období podle § 21a písm. a) zákona o daních z příjmů.
Pokud jde o určení konce účetního období v roce 2015 v případě nástupnické společnosti, řešení je uvedeno v § 3 odst. 3 zákona o účetnictví. Účetní období v případě fúze obchodních korporací začíná rozhodným dnem a končí posledním dnem účetního období, ve kterém byl proveden zápis fúze do obchodního rejstříku. Účetním obdobím tedy bude kalendářní rok 2015, posledním dnem tohoto účetního období je den 31.12.2015. Z pohledu daně z příjmů právnických se příslušné zdaňovací období určí podle pravidel uvedených v § 21a písm. c) zákona o daních z příjmů. Zdaňovací období začíná rozhodným dnem a končí posledním dnem kalendářního roku nebo hospodářského roku, ve kterém se fúze stala právně účinnou. Zdaňovací období tedy začne dnem 1.1.2015 a skončí rovněž dnem 31.12.2015. Shodou okolností bude toto zdaňovací období identické s kalendářním rokem 2015, zdaňovací období podle § 21a písm. c) zákona o daních z příjmů bude mít standardní délku 12ti kalendářních měsíců.
Za zdaňovací období (rok 2015) bude podávat společnost ALFA a.s. daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Účetnictví obou společností je ke dni zápisu fúze sloučeno již od 1.1.2015. Společnost BETA a.s. za rok 2015 již podávat toto daňové přiznání nebude.
V případě varianty b):
Za zdaňovací období roku 2014 je situace, pokud jde o podání daňového přiznání zúčastněnými společnosti, stejná jako v případě výše uvedené varianty a). Počínaje dnem 1.1.2015 účetní období i zdaňovací období bude shodné s variantou a), neboť se určí podle stejných pravidel. To znamená podle § 3 odst. 3 zákona o účetnictví a § 21a písm. c) zákona o daních z příjmů. Za účetní a zdaňovací období od 1.1.2015 do 31.12.2015 bude podávat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob jen nástupnická společnost ALFA a.s. Účetnictví obou zúčastněných společností je ke dni zápisu fúze sloučeno se zpětnými účinky od rozhodného dne 1.1.2015. Rok 2016 již bude probíhat standardně, bude se jednat o účetní období kalendářní rok a zdaňovací období podle § 21a písm. a) zákona o daních z příjmů, za které bude podávat uvedené daňové přiznání pouze společnost ALFA a.s.
V případě varianty c):
Za zdaňovací období roku 2014 je situace, pokud jde o podání daňového přiznání zúčastněnými společnosti, stejná jako v případě výše uvedené varianty a). Od 1.1.2015 se účetní období opět určí podle § 3 odst. 3 zákona o účetnictví. Účetní období však bude zcela neobvyklé tím, že započne 1.1.2015 a skončí až dnem 31.12.2016 (poslední den kalendářního roku, ve kterém nastaly právní účinky fúze). Účetní období tedy bude mít dokonce délku 24 kalendářních měsíců !!
Zdaňovací období se určí podle § 21a písm. c) zákona o daních z příjmů. Zdaňovací období bude tudíž mít rovněž délku 24 kalendářních měsíců !!
Za účetní a zdaňovací období od 1.1.2015 do 31.12.2016 bude podávat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob jen nástupnická společnost ALFA a.s. Účetnictví obou zúčastněných společností je ke dni zápisu fúze sloučeno, avšak se zpětnými účinky od rozhodného dne 1.1.2015 ! Lze si učinit názornou představu, jak složitý je proces sloučení účetnictví těchto společností, které bylo po celý rok 2015 vedenou oběma společnostmi samostatně.
Čtenář by zde mohl namítnout, že od rozhodného dne fúze nesmí uplynout více než 12 měsíců. Ovšem z ustanovení § 10 zákona o přeměnách vyplývá, že se tato časová podmínka 12ti měsíců týká lhůty pro podání návrhu na zápis fúze do obchodního rejstříku. Může tedy nastat situace, že rozhodný den byl stanoven na 1.1.2015, den podání návrhu na zápis byl v roce 2015, avšak den zápisu fúze do obchodního rejstříku nastal až v roce 2016.
Příklad: Společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. realizují fúzi sloučením. Jako účetní období mají hospodářský rok, který začíná dnem 1.4. a končí dnem 31.3. Rozhodný den byl stanoven na 1.4.2015. V tomto případě zúčastněné společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. sestavují ke dni 31.03.2015 řádnou účetní závěrku. Společnost BETA a.s. je zanikající společností. Společnosti ALFA a.s. podá daňové přiznání za hospodářský rok od 1.4.2014 do 31.03.2014. Obdobně za toto zdaňovací období podle § 21a písm. b) zákona o daních z příjmů podá daňové přiznání společnost BETA a.s. Obdobně jako v předchozím případě se určí zdaňovací období, za které bude podávat daňové přiznání jen nástupnická společnost ALFA, a.s, v závislosti na tom zda den zápisu fúze do obchodního rejstříku nastal:
a) k rozhodnému dni fúze (1.4.2015),
b) do konce hospodářského roku (období od 1.4.2015 do 31.3.2016),
c) v následujícím hospodářském roce (období od 1.4.2016).
B. Rozhodný den fúze není 1. dnem kalendářního roku nebo hospodářského roku:
Příklad: Společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. realizují fúzi sloučením. Jako účetní období mají kalendářní rok. Rozhodný den byl stanoven na 1.7.2015. V tomto případě zúčastněné společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. sestavují ke dni 30.06.2015 mimořádnou účetní závěrku. Společnost BETA a.s. je zanikající společností.
V daném případě mohou nastat tyto možnosti:
a) den zápisu fúze do obchodního rejstříku je rovněž 1.7.2015,
b) den zápisu fúze do obchodního rejstříku nastane v průběhu roku 2015 (popřípadě 31.12.2015),
c) den zápisu fúze nastane až v roce 2016 (může to být kterýkoliv den, tedy rovněž 1.1.2016 nebo 31.12.2016).
V případě varianty a):
Zanikající společnost BETA a.s. k 1.7.2015 právně zanikla. Nebude tedy ke dni 1.7.2015 ani otevírat účetní knihy (§ 17 odst. 6 zákona o účetnictví). Daňové přiznání za období od 1.1.2015 do 30.06.2015 však musí být společností BETA a.s. podáno (lze si však povšimnout, že tato společnost vlastně již ve lhůtě stanovené pro podání daňového přiznání ani neexistuje, daňové přiznání bude tedy samostatně podávat jménem společnosti BETA a.s. nástupnická společnost ALFA a.s.).
Společnost ALFA a.s. otevře účetní knihy k rozhodnému dni 1.7.2015. Současně k tomuto dni i sestavuje zahajovací rozvahu, do které budou promítnuty příslušné účetní zápisy, týkající se sloučení se společností BETA a.s. Společnost ALFA a.s. rovněž podává za období od 1.1.2015 do 30.06.2015 svoje samostatné daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Za povšimnutí rovněž stojí skutečnost, že období od 1.1.2015 do 30.06.2015 není zdaňovacím období, ale pouze částí zdaňovací období (kterým je stále kalendářní rok). Toto období od 1.1.2015 do 30.06.2015 totiž nelze považovat za celé zdaňovací období, protože takové zdaňovací období zákon o daních z příjmů v § 21a nedefinuje !!
Počátek dalšího účetního období je tedy dán rozhodným dnem 1.7.2015. Pokud jde o určení konce účetního období v roce 2015, řešení je opět uvedeno v § 3 odst. 3 zákona o účetnictví. Účetní období v případě fúze obchodních korporací začíná rozhodným dnem a končí posledním dnem účetního období, ve kterém byl proveden zápis fúze do obchodního rejstříku. Účetním obdobím tedy bude období od 1.7.2015 do 31.12.2015. Účetní období tedy bude mít pouhých 6 kalendářních měsíců. Z pohledu daně z příjmů právnických se příslušné zdaňovací období určí podle pravidel uvedených v § 21a písm. c) zákona o daních z příjmů. Zdaňovací období začíná rozhodným dnem a končí posledním dnem kalendářního roku nebo hospodářského roku, ve kterém se fúze stala účinnou. Zdaňovací období tedy bude mít rovněž délku pouhých 6 kalendářních měsíců. Zdaňovací období začalo dnem 1.7.2015 a skončí dnem 31.12.2015. Za toto účetní a zdaňovací období bude podávat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob jen nástupnická společnost ALFA a.s.
V případě varianty b):
Situace v některých souvislostech liší od varianty a). Společnost BETA a.s. k 1.7.2015 ještě právně nezanikla. Bude tedy ke dni 1.7.2015 otevírat účetní knihy a povede účetnictví samostatně (§ 17 odst. 3 zákona o účetnictví). Daňové přiznání za období od 1.1.2015 do 30.06.2015 bude společností BETA a.s. podáno. Mohou nastat dvě podvarianty:
1) Společnost BETA a.s. podá daňové přiznání ještě před dnem zápisu fúze do obchodního rejstříku. Například: Den zápisu fúze nastane dnem 1.11.2015, daňové přiznání bude podáno dnem 15.9.2015.
2) Zápis fúze do obchodního rejstříku nastane dříve, než společnost BETA a.s. podá daňové přiznání. Například: Den zápisu fúze nastane dnem 15.9.2015, daňové přiznání bude podáno dnem 30.9.2015.
V případě varianty a) lze si zopakovat, že tato společnost existuje až do dne zápisu fúze do obchodního rejstříku. Až do tohoto dne tedy společnost BETA a.s. nemá právního nástupce, podává tedy daňové přiznání sama. V případě varianty 2) by jménem společnosti BETA a.s. podávala daňové přiznání nástupnická společnost ALFA a.s. jako její právní nástupce (obdobně jako dědic, který by podával daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob pod jménem zemřelé osoby zůstavitele).
V případě varianty c):
Mění se určení délky účetního období a zdaňovacího období, které začne rozhodným dnem 1.7.2015, avšak skončí až dnem 31.12.2016. Účetní období a zdaňovací období bude tedy mít v daném případě délku 18ti kalendářních měsíců.
Za toto zdaňovací období bude podávat nástupnická společnost ALFA a.s. daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Zaniklá společnost BETA a.s. za toto zdaňovací období daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob podávat nebude.
Výše uvedené si lze uspořádat v případě fúze sloučením následovně:
Rozhodný den 1.1.2015 |
|||
Den zápisu fúze |
Účetní závěrky |
Období, za které se podává daňové přiznání podle zákona o daních z příjmů |
Daňové přiznání |
1.1.2015 |
Ke dni 31.12.2014 |
Podle § 21a písm. a), zdaňovací období v délce 12ti měsíců kalendářního roku 2014 |
Nástupnická i zanikající společnost |
1.1.2015 |
Ke dni 31.12.2015 |
Podle § 21a písm. c), zdaňovací období v délce 12ti měsíců kalendářního roku 2015 |
Nástupnická společnost |
V průběhu roku 2015 |
Ke dni 31.12.2015 |
Podle § 21a písm. c), zdaňovací období v délce 12ti měsíců kalendářního roku 2015 |
Nástupnická společnost |
V roce 2016 |
Ke dni 31.12.2016 |
Podle § 21a písm. c), účetní a zdaňovací období je od 1.1.2015 do 31.12.2016 (24 kalendářních měsíců) |
Nástupnická společnost |
Rozhodný den 1.7.2015 |
|||
Den zápisu fúze |
Účetní závěrky |
Období, za které se podává daňové přiznání |
Daňové přiznání |
1.7.2015 |
Ke dni 30.06.2015 |
Podle § 21a písm.a), část zdaňovacího období, tj. období od 1.1.2015 do 30.06.2015 |
Nástupnická i zanikající společnost |
Do konce roku 2015 |
Ke dni 31.12.2015 |
Podle § 21a písm. c), účetní a zdaňovací období je od 1.7.2015 do 31.12.2015 (6 kalendářních měsíců) |
Nástupnická společnost |
V průběhu roku 2016 |
Ke dni 31.12.2016 |
Podle § 21a písm. c), účetní a zdaňovací období je od 1.7.2015 do 31.12.2016 (18 kalendářních měsíců) |
Nástupnická společnost |
Lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů jsou uvedeny:
- v § 136, § 240a, § 245 daňového řádu (zákon č. 280/2009 Sb.),
- v § 38m, § 38ma, 38mb zákona o daních z příjmů.
Přechod daňové povinnosti:
Přechod daňové povinnosti u právnických osob je upraven v hlavě VII části třetí daňového řádu. Konkrétně lze uvést zejména § 240 daňového řádu:
- V případě zániku právnické osoby, která má právního nástupce, přechází její daňová povinnost na tohoto právního nástupce. Právní nástupce získává postavení daňového subjektu namísto zaniklé právnické osoby a správce daně toto postavení na žádost právního nástupce potvrdí.
Lhůty v daňovém řádu:
Z ustanovení § 33 a § 136 daňového řádu vyplývají mimo jiné tyto povinnosti:
- Daňové přiznání u daní, vyměřovaných za zdaňovací období, které činí nejméně 12 měsíců (tedy 12 měsíců a více), se podává:
- nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
- jde-li o daňový subjekt, který má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nebo jehož daňové přiznání zpracovává a podává daňový poradce, podává se výše uvedené daňové přiznání nejpozději do 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období (To platí tehdy, pokud příslušná plná moc udělená tomuto poradci byla uplatněna u správce daně před uplynutím uvedené tříměsíční lhůty).
- Je-li zdaňovací období kratší než 1 rok (tedy méně než 12 měsíců), podává se daňové přiznání do 25 dnů po uplynutí zdaňovacího období. Tuto lhůtu nelze prodloužit.
- Lhůta stanovená podle měsíců počíná běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty, a končí uplynutím toho dne, který se svým pojmenováním nebo číselným označením shoduje se dnem, kdy započal běh lhůty.
- To prakticky znamená, že tříměsíční lhůta, pokud počala běžet dnem 1. leden, skončí dnem 1. dubna. Šestiměsíční lhůta, která počala běžet dnem 1. ledna, skončí 1. července.
- V případě, pokud dojde ke zrušení právnické osoby bez likvidace, je právní nástupce této právnické osoby povinen podat řádné daňové tvrzení týkající se její daňové povinnosti do 30 dnů ode dne jejího zániku, a to za část zdaňovacího období, která uplynula přede dnem jejího zániku.
Lhůty v zákonu o daních z příjmů:
Do konce roku 2013 byly lhůty pro podání daňového přiznání uvedeny v dosti obsáhlém ustanovení § 38m zákona o daních z příjmů. Od 1.1.2014 však doznalo toto ustanovení značných změn na základě novely zákona o daních z příjmů, a je nutné se řídit pravidly uvedenými v zákonu o daních z příjmů v ustanoveních § 38m, § 38ma, § 38mb.
- V případě, pokud je zdaňovací období kratší než 1 rok (tedy méně než 12 měsíců), podává se daňové přiznání ve lhůtě a za podmínek pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, které činí nejméně 12 měsíců (§ 38m odst. 2).
- Daňové přiznání se v případech uvedených v § 38ma odst. 1 podává nejpozději do 3 měsíců od konce měsíce, do kterého spadá (§ 38ma odst. 2):
- u obchodní korporace den rozhodnutí nejvyššího orgánu obchodní korporace o fúzi, pokud je tento den dnem pozdějším rozhodnému dni fúze (to však neplatí v případě, pokud je rozhodný den fúze prvním dnem kalendářního roku nebo hospodářského roku),
- den, který je posledním dnem období, za které se daňové přiznání podává, pokud není podle písmene a) stanoven jiný den.
Pokud jde o povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob podle § 38ma odst. 1, jsou relevantní v případě fúze následující pravidla. Poplatník je povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob podat také za období:
- předcházející rozhodnému dni fúze, za které nebylo dosud daňové přiznání podáno, pokud není tento rozhodný den prvním dnem kalendářního nebo hospodářského roku,
- od rozhodného dne přeměny (fúze) do dne zápisu přeměny (fúze) do obchodního rejstříku za zanikající obchodní korporaci:
- u které je právním nástupcem poplatník daně z příjmů právnických osob, který je daňovým nerezidentem, a
- který nemá ke dni zápisu přeměny (fúze) do obchodního rejstříku stálou provozovnu na území ČR.
Dále platí následující zásada (§ 38ma odst. 3):
- Podáním daňového přiznání za období podle § 38ma odst. 2 není splněna povinnost podat daňové přiznání za zdaňovací období, pokud nedojde k zapsání přeměny (fúze) obchodní korporace do obchodního rejstříku.
Výjimky z povinnosti podat daňové přiznání (§ 38mb):
- Daňové přiznání není povinen podat zanikající obchodní korporace za období od rozhodného dne přeměny (fúze) do dne zápisu přeměny (fúze) do obchodního rejstříku, pokud zákon o daních z příjmů nestanoví jinak (viz např. výše uvedený § 38ma odst. 3).
Lze si tudíž povšimnout některých skutečností při stanovení lhůt:
- Zákon o daních z příjmů na rozdíl od daňového řádu (§ 240a) stanoví výjimku, která umožňuje, aby zanikající právnická osoba nemusela podávat do 30 dnů po svém zániku daňové přiznání za část zdaňovacího období, která uplynula před jejím zánikem.
- Zákon o daních z příjmů stanoví pravidlo, že i v případě, pokud je zdaňovací období kratší 12 měsíců, podává se daňové přiznání ve lhůtě stanovené podle § 38m, a nikoliv podle § 136 odst. 4 daňového řádu.
Výše uvedené pravidla a zásady si lze opět přiblížit pomocí příkladů.
A. Rozhodný den fúze je 1. dnem kalendářního roku nebo hospodářského roku:
Příklad: Společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. realizují fúzi sloučením. Jako účetní období mají kalendářní rok. Rozhodný den byl stanoven na 1.1.2015. Společnost BETA a.s. je zanikající společností.
V tomto případě zúčastněné společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. mají povinnost ke dni 31.12.2014 mít sestavenou řádnou účetní závěrku. Za rok 2014 mají samozřejmě i povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Rok 2014 je zdaňovacím obdobím podle § 21a písm. a) zákona o daních z příjmů. Daňové přiznání bude za povinna podat za toto zdaňovací období jak nástupnická společnost ALFA a.s., tak zanikající společnost BETA a.s., a to ve lhůtě stanovené podle § 136 daňového řádu. Tříměsíční lhůta pro podání daňového přiznání je do 1.4.2015. V případě, pokud se bude jednat o společnost, která podléhá povinnému auditu, nebo o společnost, která nepodléhá povinnému auditu, ale její daňové přiznání zpracovává daňový poradce na základě plné moci před uplynutím tříměsíční lhůty, pak se lhůta pro podání daňového přiznání prodlužuje na šestiměsíční, tedy do 1.7.2015.
Za období od 1.1.2015 do dne zápisu fúze do obchodního rejstříku společnost BETA a.s. již daňové přiznání podávat nebude, protože se uplatní výjimka uvedená v § 38mb písm. d) zákona o daních z příjmů.
V případě, pokud den zápisu fúze do obchodního rejstříku bude 1.1.2015, případně nastane v průběhu roku 2015 (popřípadě 31.12.2015), bude společnost ALFA a.s. podávat daňové přiznání za zdaňovací období od 1.1.2015 do 31.12.2015. Lhůta uvedená v § 38ma odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů se nepoužije, protože rozhodný den byl stanoven na první den kalendářního roku 2015 a nepoužije se ani lhůta uvedená v § 38ma odst. 2 písm. b) zákona o daních z příjmů, protože se nejedná o daňové přiznání za období uvedené v § 38ma odst. 1 zákona o daních z příjmů.
Společnost ALFA a.s. podá daňové přiznání za rok 2015 opět ve lhůtě tříměsíční, popřípadě šestiměsíční, stanovené podle § 136 daňového řádu.
V případě, pokud den zápisu fúze nastane až v roce 2016, bude společnost ALFA a.s. podávat daňové přiznání za zdaňovací období od 1.1.2015 do 31.12.2016 opět ve lhůtě ve lhůtě tříměsíční, popřípadě šestiměsíční, stanovené podle § 136 daňového řádu, protože se nejedná o daňové přiznání za období uvedené v § 38ma odst. 1 zákona o daních z příjmů.
B. Rozhodný den fúze není 1. dnem kalendářního roku nebo hospodářského roku:
Příklad: Společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. realizují fúzi sloučením. Jako účetní období mají kalendářní rok. Rozhodný den byl stanoven na 1.7.2015. V tomto případě zúčastněné společnosti ALFA a.s. a BETA a.s. sestavily ke dni 30.06.2015 mimořádnou účetní závěrku. Společnost BETA a.s. je zanikající společností.
V případě, pokud den zápisu fúze do obchodního rejstříku je rovněž 1.7.2015, společnost BETA a.s. k tomuto dni právně zanikla. Daňové přiznání za období od 1.1.2015 do 30.06.2015 podá jménem společnosti BETA a.s. nástupnická společnost ALFA a.s. Vzhledem k tomu, že se jedná o období uvedené v § 38ma odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů, bude lhůta stanovena podle § 38ma odst. 2 uvedeného zákona. Dále bude záviset na tom, zda den schválení fúze nejvyšším orgánem společnosti (valná hromada v případě akciové společnosti) nastane později, než rozhodný den fúze.
- Pokud tedy den schválení fúze nejvyšším orgánem společnosti nastane v daném případě až po 1.7.2015, bude se tříměsíční lhůta pro podání daňového přiznání odvíjet od konce měsíce, ve kterém nastal den schválení fúze nejvyšším orgánem společnosti BETA a.s. Lhůta je stanovena podle § 38ma odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů. Obdobně bude stanovena lhůta pro podání daňového přiznání za období od 1.1.2015 do 30.06.2015, které bude za sebe podávat nástupnická společnost ALFA a.s.
- Pokud den schválení projektu fúze však nastal již před 1.7.2015, pak se tříměsíční lhůta pro podání daňového přiznání bude odvíjet od konce měsíce, do kterého spadá den, který je posledním dnem období, za které se daňové přiznání podává. Posledním dnem období, za které se daňové přiznání podává, je den 30.06.2015. Tato lhůta je stanovena podle § 38ma odst. 2 písm. b) zákona o daních z příjmů. Obdobně by se tato lhůta stanovila v případě, pokud by se jednalo o případy, kdy zákon o přeměnách umožňuje, aby projekt fúze nebyl schválen valnou hromadou akciové společnosti (§ 129 nebo § 132 zákona o přeměnách).
Další daňové přiznání za zdaňovací období podle § 21a písm. c) zákona o daních z příjmů, počínající dnem 1.7.2015, bude podávat jen nástupnická společnost ALFA a.s. Délka tohoto zdaňovacího období bude záviset na tom, zda den zápisu fúze do obchodního rejstříku nastane v průběhu roku 2015 (popřípadě dne 31.12.2015) délka zdaňovacího období bude 6 měsíců, nebo nastane až v roce 2016 (může to být kterýkoliv den, tedy rovněž 1.1.2016 nebo 31.12.2016), délka zdaňovacího období bude 18 měsíců.
Tříměsíční, popřípadě šestiměsíční lhůta pro podání daňového přiznání bude určena podle ustanovení § 136 odst. 1 a 2 daňového řádu. Lhůty uvedené v § 38ma odst. 2 zákona o daních z příjmů se nepoužijí, protože se nejedná o daňové přiznání za období uvedené v § 38ma odst. 1 zákona o daních z příjmů.
Zpracováno podle právního stavu k 8.8.2014